S t a n o v y s p o l k u

 

 

 

 

P r e a m b u l e

 

Členové sdružení ve spolku /dále jen "spolek"/, který je nepřetržitým pokračováním občanského sdružení BK Pelhřimov, a členové, kteří v budoucnu vstoupí do spolku, se po seznámení s těmito Stanovami a cíli spolku dobrovolně podřizují právnímu režimu spolku, který vychází z příslušných právních předpisů, zejména zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, těchto Stanov a rozhodnutí orgánů spolku.

 

 

 

Č á s t p r v n í : O b e c n á u s t a n o v e n í

 

 

I. Název a sídlo spolku

1. Název spolku je : "BK Pelhřimov, sportovní spolek"

2. Sídlem družstva je : Hodějovická 448, 393 01 Pelhřimov

 

 

II. Účel spolku

1. Účelem spolku je vyvíjet pro své členy aktivity směřující k jejich sportovnímu a rekreačnímu vyžití v rámci aktivního sportování nebo souvisejících činností.

2. Základním cílem spolku je sportovní činnost v basketbalu, vyvíjená v soutěžích, organizovaných a řízených příslušnými basketbalovými orgány, jinými tělovýchovnými nebo školskými orgány a organizacemi.

 

 

 

Č á s t d r u h á : Č l e n s t v í

 

I. Druhy členství

1. Spolek tvoří souhrn členů, kteří se vzhledem ke svým možnostem, schopnostem a postavení ve spolku dělí na tři druhy (kategorie) členů.

2. Druhy členství : a) člen aktivní /dále v těchto stanovách jen "člen"/

b) nezletilý člen

c) zasloužilý člen.

3. Jednotlivé druhy členství mají rozdílná práva a povinnosti, které jsou upraveny těmito stanovami a změny práv a povinností mohou být provedeny pouze změnou stanov spolku.

 

 

II. Vznik členství

1. Členem spolku se může stát každá osoba, která sdílí s ostatními členy stejný zájem, tj. sportovní činnost. Členem se mohou stát fyzické osoby bez ohledu na věk, pohlaví, státní příslušnost, národnost nebo náboženské vyznání. Za nezletilé členy vykonávají členská práva a povinnosti jejich zákonní zástupci.

- strana druhá -

 

 

2. Podmínkou pro vznik členství je podpis přihlášky člena osobou, která se hodlá stát členem spolku, případně jeho zákonným zástupcem, a schválení přihlášky výborem spolku. Členství vzniká ke dni podání přihlášky za člena. Za přihlášku za člena spolku se považuje i písemná žádost ČBF o vystavení registrace hráče pro družstvo působící v rámci spolku a její autorizace klubem potvrzuje schválení výborem.

3. Výbor spolku vede veřejný seznam členů spolku. Seznam obsahuje jméno, příjmení a datum narození členů. Do seznamu lze nahlédnout po dohodě u předsedy spolku.

4. Členství nepřechází na právní nástupce člena.

 

 

III. Členské příspěvky

1. O výši a četnosti členských příspěvků pro jednotlivé kategorie členů rozhoduje výbor spolku jednou ročně nebo jednou za pololetí. Výbor spolku stanoví pro jednotlivé druhy členství výši členského příspěvku s ohledem na nákladovost tréninkové, příp. jiné, skupiny, v níž je člen zařazen. Minimální členský příspěvek člena a nezletilého člena musí být stanoven na částku 1.000,- Kč ročně a zasloužilí členové jsou od členského příspěvku osvobozeni.

2. Zaplacení stanoveného příspěvku je povinností člena a nesplnění této povinnosti lze vymáhat. Členům výboru spolku a aktivním funkcionářům spolku (trenéři apod.), kteří činnost ve prospěch spolku vykonávají bezplatně, bude zaplacení členských příspěvků kompenzováno jednorázovým darem ve výši zaplaceného členského příspěvku z příslušného fondu spolku.

3. O zaplacených příspěvcích vede výbor spolku evidenci v rámci účetní evidence. O zaplacení členského příspěvku se členovi nevydává potvrzení.

4. Členové mohou poskytnout spolku nad rámec základního povinného členského příspěvku další členský příspěvek, kterým v rámci tréninkové sportovní skupiny, příp. družstva, vypořádávají její ekonomickou ztrátu.

5. Členové mohou poskytnout spolku nad rámec členského příspěvku i sponzorský dar, o jehož poskytnutí vydá předseda spolku na vyžádání člena potvrzení.

 

 

III. Práva a povinnosti členů

1. Členové všech druhů členství mají tato základní práva :

- právo vyvíjet činnost v rámci spolku k naplnění jeho cílů,

- právo účasti na akcích spolku,

- právo podávat podněty k činnosti spolku nebo jeho orgánů, žádat vysvětlení apod.

2. Členové všech druhů členství mají tyto základní povinnosti:

- povinnost spolupracovat s ostatními členy spolku pro rozvoj spolku při jeho činnosti,

- povinnost podílet se na vytváření dobré pověsti spolku.

3. Členové a mladiství členové mají:

- povinnost platit členské příspěvky v souladu s rozhodnutím výboru spolku,

- povinnost plnit sportovní cíle, v případě, že jsou zařazeni do sportovně tréninkové skupiny v rámci spolku,

- podílet se poměrnou částí na finančních nákladech činnosti své sportovně tréninkové skupiny nebo družstva v rámci spolku.

4. Členové mají oproti ostatním skupinám členů výhradní:

- právo i povinnost účasti na členské schůzi spolku,

- právo volit a být volen jako člen výboru nebo delegát členů spolku, případně do dalších orgánů spolku, které v souladu s těmito stanovami zřídí výbor spolku.

- strana třetí -

 

 

IV. Zánik členství

1. Členství člena spolku zanikne:

a) vystoupením člena s tím, že člen podá odhlášku výboru spolku, a to ke dni jím určeném nebo neurčí-li člen ke dni podání odhlášky,

b) nečinností člena s tím, že tento po dobu 24 měsíců nevykonává svá členská práva a povinnosti

c) vyloučením člena, pokud tento i přes výslovné upozornění předsedy spolku opětovně porušuje své členské povinnosti, jež pro něho vyplývají z těchto stanov nebo z usnesení příslušného orgánu spolku. O vyloučení člena rozhoduje výbor spolku a toto rozhodnutí se v písemné formě členovi doručí,

d) smrtí člena spolku.

2. Zánikem členství zaniká jakýkoli vztah člena a spolku s výjimkou finančního vyrovnání z dlužných členských příspěvků nebo z titulu odpovědnosti za újmu způsobenou spolku.

 

 

 

Č á s t t ř e t í : O r g á n y s p o l k u

 

I. Orgány spolku

1. Orgány spolku jsou :

a) členská schůze, která je nejvyšším orgánem spolku,

b) shromáždění delegátů

c) výbor spolku, který je statutárním orgánem spolku.

2. Další orgány spolku může jako dočasné nebo trvalé ustavit výbor spolku.

 

 

II. Členská schůze

1. Členská schůze /dále jen "členská schůze"/ je nejvyšším orgánem spolku. Jednání se účastní členové, kteří se účastní s hlasem rozhodujícím. Ostatní skupiny členů se mohou členské schůze zúčastnit s hlasem poradním.

2. Členská schůze se schází dle potřeby, nejméně jednou za pět roků a svolává ji výbor spolku Výbor spolku je povinen do dvou měsíců svolat členskou schůzi, požádá-li o to jedna třetina členů.

3. Pozvánka na členskou schůzi s určením termínu a místa konání a s návrhem jejího programu výbor zveřejňuje na internetových stránkách spolku nejméně jeden týden před konáním schůze.

4. Členská schůze je usnášeníschopná za přítomnosti nadpoloviční většiny členů a rozhoduje prostou většinou přítomných členů, kteří mají každý jeden hlas. Hlasuje se aklamací, nerozhodne-li se členská schůze hlasovat v jednotlivém případě formou tajného hlasování.

5. Člen může být na základě písemné plné moci zastoupen na jednání členské schůze jiným členem. Plnou moc je zástupce povinen předložit předsedajícímu schůze při jejím zahájení a při hlasování sdělí, kolik má hlasů a jak s nimi hlasuje.

6. Členská schůze rozhoduje o všech základních otázkách činnosti spolku usnesením, pokud nejsou v pravomoci výboru spolku. Ve výlučné pravomoci členské schůze je :

a) rozhodování o změně stanov spolku

b) uskutečňování voleb členů výboru a delegátů, včetně náhradníků.

7. Členská schůze vykonává kontrolní pravomoc nad činností výboru spolku.

- strana čtvrtá –

 

 

8. O jednání členské schůze se pořizuje zápis, který je pro členy spolku veřejný a usnesení je pro všechny skupiny členů a jednotlivé členy závazné.

 

 

III. Shromáždění delegátů

1. Shromáždění delegátů je nejvyšším orgánem spolku mezi jednáními členské schůze. Má pravomoci stejné jako členská schůze, vyjma rozhodování o změně stanov spolku a provádění voleb členů výboru spolku.

2. Jednání se účastní s hlasem rozhodujícím členové výboru spolku a delegáti, kteří jsou zvoleni členskou schůzi v počtu pěti z členů spolku a dvou náhradníků, kteří budou výborem mezi delegáty kooptováni v případě snížení počtu delegátů. Funkce člena výboru a voleného delegáta jsou neslučitelné. Ostatní členové spolku mají právo účasti s hlasem poradním.

3. Shromáždění delegátů se schází dle potřeby, nejméně jednou za rok a svolává jej výbor spolku

4. Pozvánka na shromáždění delegátů s určením termínu a místa konání a s návrhem programu výbor doručí delegátům nejméně jeden týden před konáním schůze.

5. Shromáždění delegátů je usnášeníschopné za přítomnosti nadpoloviční většiny delegátů a rozhoduje prostou většinou přítomných, kteří mají každý jeden hlas. Hlasuje se aklamací.

6. Delegát může být na základě písemné plné moci zastoupen na jednání členské schůze jiným členem spolku, nikoli jiným delegátem. Plnou moc je zástupce povinen předložit předsedajícímu schůze při jejím zahájení.

7. Shromáždění delegátů rozhoduje o všech základních otázkách činnosti spolku usnesením, pokud nejsou ve výlučné pravomoci členské schůze.

8. O jednání shromáždění delegátů se pořizuje zápis, který je pro členy spolku veřejný a usnesení je pro všechny skupiny členů a jednotlivé členy závazné.

 

 

IV. Výbor spolku

1. Výbor spolku /dále jen "výbor"/ je statutárním orgánem spolku a řídí běžnou činnost spolku. Má právo činit jménem spolku veškeré právní úkony. Jménem výboru jedná a právní jednání navenek činí předseda a v jeho nepřítomnosti místopředseda spolku.

2. Výbor je volen na období pěti let členskou schůzí v počtu pěti členů a dvou náhradníků, kteří budou výborem kooptováni v případě snížení počtu členů výboru.

3. Předsedu a místopředsedu spolku volí z řad svých členů výbor.

4. Členové výboru, předseda a místopředseda mohou být do funkce voleni opakovaně bez omezení.

5. Výbor spolku rozhoduje většinou hlasů přítomných členů, a pokud je výsledek hlasování nerozhodný, rozhoduje hlas předsedy.

 

 

V. Předseda a místopředseda spolku

1. Předseda spolku je oprávněn jednat a podepisovat jménem spolku všechny listiny a výstupy z právních jednání.

2. Předsedu v jeho nepřítomnosti zastupuje místopředseda spolku.

3. Z výkonu funkce jsou odpovědni členům spolku, kteří je kontrolují prostřednictvím členská schůze.

 

- strana pátá -

 

 

Č á s t č t v r t á : H o s p o d a ř e n í

 

I. Hospodaření spolku

1. Hospodaření spolku se řídí příslušnými ustanoveními platných právních předpisů České republiky.

2. Spolek hospodaří vlastním jménem a na vlastní účet. Spolek nevyvíjí činnost za účelem dosažení zisku, avšak veškeré příjmy, tudíž i případný zisk z činnosti spolku bude vždy určen výhradně pro naplnění cíle spolku, tj. pro potřeby sportovní a rekreační činnosti.

3. Spolek účtuje dle pravidel účetnictví, určených pro subjekty, které nejsou založené za účelem vytváření zisku. Spolek pro svou činnost zřizuje účet u peněžního ústavu, k němuž mají dispoziční právo předseda a místopředseda spolku, každý samostatně, a případně předsedou spolku písemně zmocněný člen výboru.

4. Základními příjmy spolku jsou příspěvky členů a sponzorské dary. Ostatní příjmy podléhají režimu zákona o daních z příjmů.

5. Základními výdaji jsou výdaje na sportovní, rekreační a související činnost.

6. Výbor spolku rozhoduje o výši členských příspěvků a o výdajích dle jejich struktury a určení.

7. Pokud hospodářský výsledek spolku vykáže ztrátu, rozhodne členská schůze o způsobu vyrovnání této ztráty, v případě zisku se tento v celém rozsahu použije pro financování hlavní činnosti spolku.

 

 

II. Fondy

1. Finanční fondy může zřídit výbor spolku.

2. Výbor rozhodne o druhu fondu s určením jeho účelu, o zdrojích pro tvorbu a průběžné dotování každého fondu a o způsobech a výši čerpání z jednotlivých fondů s tím, že jmenuje garanta každého fondu, který má právo rozhodovat o výdajích fondu a za hospodaření fondu odpovídá výboru spolku.

 

 

III. Zásady financování sportovní činnosti

1. Finanční zdroje a náklady se vedou ve formě nominální hodnoty příjmů a výdajů odděleně pro sportovně tréninkové skupiny v rámci spolku tak, aby bylo možno kdykoli zjistit podíl družstva na příjmech a nákladech spolku.

2. V případě, že náklady sportovně tréninkové skupiny po delší dobu převyšují příjmy, může výbor rozhodnout, že sportovně tréninkovou skupinu - družstvo nepřihlásí nebo odhlásí ze soutěže, a to až do vyrovnání příjmů s náklady.

 

 

 

Č á s t p á t á : P ř e c h o d n á a z á v ě r e č n á u s t a n o v e n í

 

I. Platnost a účinnost Stanov

1. Tyto Stanovy nabývají platnosti a účinnosti vůči členům spolku rozhodnutím shromáždění delegátů, které schválí změnu stanov dle dosavadních platných ustanovení stanov BK Pelhřimov, registrovaných MV ČR dne 4.7.1996.

2. Změnu stanov zaregistruje výbor spolku v rejstříku spolků dle platných právních předpisů, čímž nabudou účinnosti vůči třetím osobám.

- strana šestá –

 

 

3. Každý nově přistupující člen spolku může být přijat, pokud s těmito Stanovami souhlasí. Souhlas stvrdí podpisem přihlášky za člena nebo žádosti o vystavení registrace hráče pro družstvo spolku.

 

 

II. Změny Stanov

Změny a doplňky Stanov musí schválit členská schůze. Statutární orgán spolku je povinen zajistit, aby aktuální znění stanov spolku bylo řádně a včas zapsáno v rejstříku spolků a uloženo v příslušné sbírce listin.

 

 

III. Přechodná ustanovení

Právní vztahy a právní jednání, která nastala před účinností těchto stanov se posuzují podle ustanovení stanov registrovaných MV ČR dne 4.7.1996, neodporují-li kogentním ustanovením z.č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. V případě rozporu se použijí příslušná ustanovení z.č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

 

 

V Pelhřimově dne 13.6.2014

 

Za správnost :

 

Miloslav Slavík, předseda spolku ___________________